Princip od centra k periferii

posted in: Posilování | 0

Pro plánování cvičební jednotky bychom se měli řídit významným principem, který nazýváme Od centra k periferii. Účelem je zajistit správné nastavení trupu, které je klíčové pro stabilní a efektivní činnost svalů končetin.

Proč?

Na trup se totiž nakonec přenáší síly, které tvoříme v různých částech těla. Např. zvedáním činky při posilování bicepsu byste měli zapojit i svaly trupu, které zajistí stabilní polohu (když zvedáte činku ve stoje, tak potřebujete být pevní a neprohýbat se v zádech). Nestabilita způsobuje nadměrné zatěžování páteře a jiných částí těla, to může jednoho krásného dne skončit zraněním. Proto je tak důležité na začátku tréninku aktivovat centrum těla. Až následně přistoupí k akci periferní svaly, ty budou mít takříkajíc „pevnou půdu pod nohama“ a mohou pořádně pracovat.

Jak na to?

Doporučuji na úvod tréninku začít stabilizačním cvičením a dechovými technikami. Tyto metody spolu úzce souvisí. Často se jedná o zdánlivě jednoduchá cvičení s vlastní vahou, ale věřte, že těch 5 minut Vám po pár letech může ušetřit hodně bolesti. Podrobnější popis bude obsahem jiných článků.

Dalším krokem je vlastní posilování. Hned na začátek do svého plánu zařaďte cvičení svalů trupu (cvičení zádových svalů, hrudníku a břicha). Mělo by se jednat o cviky, které zapojují více kloubů – tedy komplexní cviky (ne izolované).

Připravují se články: Stabilizace a dýchání.

Závěr

Nežeňte se hned k největší čince, co uvidíte, místo toho se rozcvičte s vlastní vahou, soustřeďte se na stabilizaci poloh pro cvičení a na dýchání. První posilovací cviky by měly být komplexní a zapojit zádové, hrudní a břišní svaly.

image_print
Share

Napsat komentář